Archiwum: sierpień 2020

Szkoła na Ojców

Drodzy Ojcowie!

Zapraszamy do udziału w zajęciach w ramach Szkoły dla Rodziców (edycja tylko dla ojców). Zajęcia będzie prowadził Witold Kędzierski, który zachęca do udziału poniższym tekstem:

„Jestem ojcem trojga dzisiaj już dorosłych dzieci. Gdy myślę o moim ojcostwie, sięgam pamięcią do czasów gdy sam byłem dzieckiem, a później dorastającym chłopakiem. Myślę o tym , co dostałem od swojego ojca. To długa lista. Spuścizna, która w znacznym stopniu wciąż określa moje życie, chociaż dobijam do sześćdziesiątki. Ojciec zaraził mnie pasją do aktywności. Do wszelkich odmian sportu i turystyki. Nauczył jeździć na nartach i wspinać się na tatrzańskie szczyty, żeglować i pływać kajakiem, jeździć na łyżwach i łazić po lesie, spać pod namiotem i gotować na ognisku. Był majsterkowiczem i „złotą rączką”. Odkąd pamiętam, bawiłem się w jego warsztacie, wśród dziesiątek narzędzi, bez ograniczeń, że coś zepsuję lub zbiję palec młotkiem. To był prawdziwy czarodziejski świat. Nauczyłem się wtedy, że nie ma rzeczy nie do zrobienia. Jak jest robota, to zawijam rękawy i robię. Jeśli coś nie wyjdzie, poprawiam. Mam nadzieję, że udało mi się choć w części przekazać ten kapitał dalej. Że dostały go moje dzieci i uczniowie.
Jednocześnie ojciec był człowiekiem o trudnym charakterze. Apodyktyczny i uparty, nie słuchał i zawsze w konfliktach próbował stawiać na swoim. Nie umiał ze mną rozmawiać, a jednocześnie zapraszał mnie na „rozmowy wychowawcze”, zaczynając „Witoldzie, chyba musimy porozmawiać”. Jakby zwracał się do kamerdynera z poleceniem otwarcia drzwi. Nienawidziłem tych jego tyrad. Potoku połajanek i pouczeń, zakończonych nieśmiertelną formułką „zrozum, to dla twojego dobra”.
Z żalem myślę o tym deficycie , który położył się cieniem również na moim ojcostwie. Myślę też, jak podskoczyła by jakość naszej relacji, gdyby ojciec umiał rozmawiać z nastoletnim synem. Wiem, bo przetrenowałem to na sobie, ojcostwo to proces ciągłych zmian, a podnoszenie jakości ojcostwa jest źródłem wielkiej frajdy zarówno dla ojców jak dla dzieci. Szkoła dla rodziców jest skarbnicą wiedzy i inspiracji dla rozwoju nas jako mądrych przyjaciół swoich dzieci. Świadomy ojciec zaś jest najlepszym, co możesz podarować dziecku. Zapraszam chętnych ojców, zapisy pod adresem vito36@wp.pl lub dostępnym na naszej stronie adresem mailowym stowarzyszenia (należy podać imię i nazwisko oraz nr telefonu, oddzwonimy). Tych z wątpliwościami zapraszam do rozmowy telefonicznej, telefon 660 438 052. Witek Kędzierski.”

Trening Zastępowania Agresji

Nie radzisz sobie z napadami gniewu i złości oraz towarzyszącą im agresją? Ty i Twoi najbliżsi ponosicie z tego powodu dotkliwe straty? Nasze stowarzyszenie proponuje udział w Treningu Zastępowania Agresji. Nauczysz się rozpoznawać symptomy nadchodzącej fali złości, panować nad destrukcyjnymi emocjami, zastępować agresję konstruktywnymi formami rozładowania gniewu i złości. Poznasz i rozwiniesz prospołeczne umiejętności, które ułatwią Ci funkcjonowanie w grupie rówieśniczej, klasie szkolnej i rodzinie.

Do grupy TZA zapraszamy dziewczyny i chłopaków w wieku 15 – 18 lat. Spotkanie informacyjne dla młodzieży i rodziców 9 września o godz. 18.00 w siedzibie Stowarzyszenia Młodzi Młodym, Koszalin ul. Zwycięstwa 168, III piętro. Informacji telefonicznych udziela Witek Kędzierski, tel. 660 438 052.